CV curriculum vitae – struktura i zawartość

CV curriculum vitae – struktura i zawartość

CV curriculum vitae (z łac. bieg życia) to kluczowy dokument wspierający proces aplikowana o nową pracę. Kiedyś jego tworzenie było proste. Wystarczyło na kartce A4 napisać “odręcznie” długopisem swoje osiągnięcia. Taki fizyczny dokument składało się w zakładzie pracy, w którym chcieliśmy pracować. Ktoś analizował jego zawartość i jeśli tylko to co tam napisaliśmy komuś się podobało, byliśmy zapraszani na rozmowy rekrutacyjne.

Tak było kiedyś, a dziś jest zupełnie inaczej. Dziś ten dokument musi mieć swoją ustrukturyzowaną zawartość. Musi być maksymalnie dopasowany do ogłoszenia o pracę. Jak nie spełnimy tych kryteriów, możemy nie zostać wzięci pod uwagę w procesie rekrutacji, uwaga – nie przez ludzi, bo niestety w większości rekrutacji, to już nie ludzie decydują, o tym, kto bierze w nich udział.

Struktura – co musi być zawarte w CV curriculum vitae?

Każde bieżące CV powinno zawierać:

  1. Dane personalne i dane do kontaktu – nazwisko i imię, numer telefonu (komórkowy) i adres email. Nie potrzebne są już dane na temat daty urodzenia, czy adresu zamieszkania, czy numer telefonu stacjonarnego – te informacje mają mniejsze znaczenie. Nie zabierają zbędnego miejsca w CV
  2. Profil zawodowy – to 2 – 3 zdania, które są swego rodzaju wstępem do CV i powinny w skrócie odpowiadać na pytania, kim jesteś, jakie masz specjalizacje oraz jakiej pracy szukasz.
  3. Doświadczenia i osiągnięcia – to jest to miejsce, gdzie należy wskazać przebieg swojej kariery zawodowej. Warto wskazać nazwę firmy w której się pracowało, określić kiedy tam pracowaliśmy oraz wymienić kluczowe obowiązki – ważne, aby je przedstawić w sposób zrozumiały. Przykład jeśli ktoś zajmował się “zarządzaniem” na danym stanowisku powinien doprecyzować np. w ten sposób “zarządzanie 8 osobowym zespołem instalatorów”. Poprzez osiągnięcia należy wskazać, to co faktycznie osiągnęliśmy w wyiku naszej działalności i krótko to opisać np. “Pracując na stanowisku X w ciągu 2 lat zwiększyłem przychód o 32% porównując do wcześniejszych okresów”. Bardzo ważne jest to, aby sposób opisu doświadczeń był skorelowany z zakresami obowiązków przedstawionymi w ogłoszeniu o pracę.
  4. Umiejętności – tu bardzo ważne, aby były one dopasowane do wymagań ogłoszenia, na które aplikujemy. W praktyce oznacza, to że nie powinniśmy podawać innych umiejętności nawet jeśli je posiadamy jeśli nie są one oczekiwane na danym stnowisku.
  5. Wykształcenie i kwalifikacje – pokazujemy tylko ostatnią z ukończonych szkół czy uczelni wyższych. Jeśli posiadamy dodatkowe dyplomy, może je podać – choć kluczowe są te związane z ogłoszeniem, na które aplikujemy.
  6. Szkolenia – nie wymieniamy wszystkich szkoleń, w których kiedykolwiek uczestniczyliśmy, a tylko te, które są związane z ogłoszeniem, na które aplikujemy.
  7. Języki obce – podajemy nazwe jezyka oraz poziom zaawansowania i powszechnej klasyfikacji językowej np: dla języka angielskiego to mogą być:
    • A1 – Początkujący.
    • A2 – Podstawowy.
    • B1 – Średnio zaawansowany.
    • B2 – Ponad średnio zaawansowany.
    • C1 – Zaawansowany.
    • C2 – Biegły.
  8.  Hobby – warto dodać to do swojego CV, bo często jednym z pytań otwierających rozmowę rekrutacyjną jest pytanie o hobby. To pytanie ma nas trochę rozluźnić, a z drugiej okazji – jeśli je dostaniemy warto , na nie tak odpowiadać,  by się jak najlepiej “sprzedać” ;).
  9. Dodatkowe informacje – jeżeli jesteśmy zaangażowani społecznie lub w jakąkolwiek inną działalność – można podzielić się takimi informacjami, pod warunkiem, że są istotne z perspektywy danego stanowiska, na które aplikujemy.

Z ilu stron powinno składać się CV?

Są pewne “nieoficjalne” zasady, które mówią o tym, że gdy ktoś ma doświadczenie zawodowe:

  • poniżej 5 lat – to jego CV powinno zmieścić się na 1 stronie
  • powyżej 5 lat – CV powinno mieć 2 maksymalnie 3 strony

Jeżeli ktoś posiada bogatsze doświadczenie zawodowe i chciałby się nim dodatkowo pochwalić, warto przygotować odrębny załącznik z portfolio swoich projektów. Uwaga tu wcale nie chodzi o portfolio w kontekście np. architektów, grafików itp. W tym znajdują się portfolia projektów biznesowych.

Innym dodatkowym załącznikiem, może być zestawienie referencji.

Podsumowanie – CV curriculum vitae

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Tobie przygotować optymalne CV curriculum vitae. Naturalnie gdybyś miała / miał potrzebę uzyskania jeszcze większej ilości praktycznych wskazówek – bardzo chętnie w tym pomogę.

Zachęcam też do pobrania szablonu CV chronologicznego, znajdziesz je tutaj.

 

 

 

Awatar WOJCIECH DEMBIŃSKI

Wojciech Dembiński

Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem otwarty na współpracę, a przy tym bardzo relacyjny. Będziesz mieć okazje przekonać się o tym, gdy skorzystasz z mojego wsparcia, do czego Ciebie zachęcam ;).

Mój profil biznesowy jest dostępny w serwisie Linkedin.

Zapisz się do newslettera, praktyczne wskazówki i nie tylko!