CV nie działa

CV nie działa

CV nie działa – czy następująca sytuacja jest Tobie znajoma? Pan Janek szuka pracy. Szuka jej już 3 miesiąc. Robi się nerwowo, czasu ucieka, oszczędności, jak i środki z odprawy zaczynają się kurczyć. Zszedł już ze swoich oczekiwań finansowych, już nie zależy mu na pracy dla najbardziej znanych marek, po prostu bardzo szybko chce znaleźć pracę. Pan Janek w akcie desperacji, zaczyna wszędzie wysyłać to samo CV. Czy takie działanie przyniesie Panu Jankowi upragniony sukces tj. znalezienie nowej pracy?

Z bardzo dużą dozą prawdopodobieństw mogę napisać, że Pan Janek w ten sposób nie znajdzie wymarzonej pracy. Dlaczego? Odpowiedź, jest prosta wysyła – CV nie działa.

Czy istnieje idealne CV?

Skupiając się wyłącznie na zawartości merytorycznej CV warto sobie uświadomić, że nie istnieje coś takiego, jak idealne CV. Każdy pracodawca, czy też rekruter formując treść ogłoszenia o pracę tworzy pewien wyidealizowany obraz kandydata do pracy. W rzeczywistości wcale nie ma takiego oczekiwania, aby idealny kandydat, czy kandydatka do pracy spełniał je w 100%. Optymalnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie CV w taki sposób, aby w co najmniej 80% odpowiadało wymaganiom przedstawionym w ogłoszeniu o pracę.

Do w/w 80% należy podchodzić też zdroworozsądkowo tzn., że jak na dane ogłoszenie zgłoszą się kandydaci, którzy w 70% będą dopasowani, to jest szansa, że mogą wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym. Jeśli jednak będzie przewaga tych, którzy w 80% lub więcej spełniają wymagania, ci z poziomu 70% – raczej nie będą rozpatrywani.

Jak sprawdzić poziom dopasowania CV do ogłoszenia o pracę?

Istnieje kilka sposobów pozwalających na zweryfikowanie poziomu dopasowania CV do ogłoszenia o pracę:

  1. Dokładna analiza ogłoszenia o pracę, a konkretnie identyfikacja tzw. fraz kluczowych. Chodzi o takie przejrzenie ogłoszenia o pracę, sekcji obowiązki i wymagania i znalezienia najczęściej powtarzających się sformułowań. Przykład jeżeli kandydat aplikuje na stanowisko przedstawiciela handlowego, to w ogłoszeniu o pracę, najczęściej pojawiającymi się frazami będą te związane ze sprzedażą. To znaczy, że w CV muszą się pojawić dokładnie te same sformułowania. Napisze więcej – należy, je skopiować i wkleić do swojego CV. Nie chodzi o to, aby skopiować całe ogłoszenie i przenieść je do swojego CV, a tylko te elementy, które zidentyfikujemy jako frazy kluczowe. Jeżeli od kandydata oczekuje się “5 letniego doświadczenia w prowadzeniu sprzedaży”, to w CV powinien się znaleźć zapis “posiadam 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu sprzedaży”.
  2. Jeżeli korzystamy z wsparcia AI (np. Chat GPT) – można skopiować ogłoszenie o pracę i poprosić Chat GPT o zidentyfikowanie fraz kluczowych, można też poprosić go o policzenie tych fraz, a nawet o posortowanie ich od tych najczęściej powtarzających się do tych najrzadziej. Dzięki temu ćwiczeniu będziemy wiedzieć, jak przeformatować swoje CV.
  3. Zweryfikuj zgodność swojego CV z ogłoszeniem o pracę z wykorzystaniem darmowego systemu ATS. Systemy ATS są powszechnie wykorzystywane w procesach rekrutacyjnych do prowadzenia wstępnej i masowej selekcji CV Kandydatów. Jedną z ich podstawowych funkcjonalności jest porównywanie zgodności zawartości CV z ogłoszeniem o pracę. Wyniki tych porównań są wyświetlane m.in. w ujęciu procentowym. Zatem dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twoje CV pasuje i czy przekracza próg 80% dający największe prawdopodobieństwo zaproszenia do dalszych  etapów rekrutacji. Jednym z takich bezpłatnych systemów jest JOBSCAN .
  4. Można skontaktować się z osobą publikującą ogłoszenie o pracę i doprecyzować zakres ogłoszenia. Wiem, że niewiele osób potrafi zdobyć się na taką odwagę, aby wykonać powyższą czynność. Osobiście bardzo to polecam, bo dzięki temu, możemy bardzo dużo zyskać. Po pierwsze możemy już “na starcie” dobrze się sprzedać i pokazać, że bardzo nam zależy na pracy na tym konkretnym stanowisku. Możemy doprecyzować, co w nim faktycznie jest najważniejszego pod kątem oczekiwań. Możemy pozyskać też kilka dodatkowych informacji, na które jeśli dojdzie do zaproszenia na rekrutację nie będziemy musieli tracić cennego czasu. Mając wiedzę wcześniej można dodatkowo zaimponować dzieląc się nią lub przemyśleniami z nią związanymi w trakcie rekrutacji.

Podsumowanie

Jestem przekonany, że po lekturze tego artykułu już wiesz dlaczego CV nie działa, nie może być brane pod uwagę na kolejnych etapach rekrutacji. Wierzę, też, że już wiesz co zrobić, aby Twoje takie nie było ;).

Masz pytania, wątpliwości? Zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

 

 

Jeśli chcesz otrzymywać więcej informacji na temat tego, jak skutecznie szukać nowej pracy, zachęcam do rejestracji w naszym Newsletter’ze.

Awatar WOJCIECH DEMBIŃSKI

Wojciech Dembiński

Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem otwarty na współpracę, a przy tym bardzo relacyjny. Będziesz mieć okazje przekonać się o tym, gdy skorzystasz z mojego wsparcia, do czego Ciebie zachęcam ;).

Mój profil biznesowy jest dostępny w serwisie Linkedin.

Zapisz się do newslettera, praktyczne wskazówki i nie tylko!