Dlaczego mielibyśmy Ciebie zatrudnić?

Dlaczego mielibyśmy Ciebie zatrudnić?

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej szacuje się, że miedzy 50% – 75% pytań to pytania standardowe. Czyli takie, które powtarzają się niemal na każdej rekrutacji. Warto przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej zapoznać się z nimi, a przede wszystkim zrozumieć ich kontekst. Czyli tak naprawdę co osoby prowadzące rekrutację faktycznie chcą usłyszeć, zadając konkretne pytania. Jak zrozumiesz tę zależność, jak tylko otrzymasz takie pytanie – będziesz wiedzieć, jak się zachować ;). Dzisiaj chciałbym przybliżyć Tobie, jak odpowiadać na pytanie: Dlaczego mielibyśmy Ciebie zatrudnić?

O co tak, naprawdę chodzi w pytaniu – dlaczego mielibyśmy Ciebie zatrudnić?

To jest pytanie, gdzie osoba, która je zadaje chciałaby usłyszeć, jakie są Twoje mocne strony. Uwaga! To pytanie to też pewnego rodzaju pułapka, w którą wpada bardzo wiele osób w trakcie rekrutacji, bo odpowiadają, może i zgodnie z prawdą, ale nie tak, jak się od nich oczekuje. Posłużę się 2 przykładami negatywnym i pozytywnym.

Zacznijmy od kontekstu – wyobraź sobie, że obserwujesz rekrutację na stanowisko – Analityka biznesowego.

Przykład 1

Kandydat Marek, odpowiada na pytanie – dlaczego mielibyśmy Ciebie zatrudnić?

“Uważam, że jestem najlepszym kandydatem na to stanowisko. Doskonale znam Excella i potrafię robić analizy.”

Przykład 2

Kandydatka Marta, odpowiada na to samo pytanie.

“Nawiązując do wymagań z aplikacji, chciałabym potwierdzić, że posiadam praktyczne ponad 5 letnie doświadczenie w realizacji projektów analitycznych, na które składało się diagnozowanie, przetwarzanie danych, opracowywanie raportów, na bazie, których przełożeni podejmowali decyzje zarządcze. Poza tym posiadam certyfikaty i potwierdzające praktyczną znajomość oprogramowania analitycznego na poziomie zaawansowanym. Uważam, że moją najmocniejszą stroną, za którą doceniali mnie moi przełożeni było zapewnianie im wsparcia w dynamicznej interpretacji danych i trafnym podpowiadania kierunków zmian trendów.”

Co wynika z przykładów?

Marek, odpowiedział krótko i zwięźle. Z treści jego wypowiedzi wynika, że nie zna kontekstu tj. znaczenia tego pytania i tego, jakiej spodziewano się odpowiedzi. Być może i jest świetnym gościem z dużą wiedzą, ale niestety “nie sprzedał się dobrze”.

Marta, zbudowała dłuższą wypowiedź i to co ważne, nawiązała bezpośrednio do ogłoszenia i wymagań stanowiska, na które aplikuje. Pochwaliła się mocnymi stronami, pokazała że rozumie, na czym polega rola tego stanowiska. Wydaje się, że dobrze wykorzystała czas na odpowiedź na pytanie – dlaczego mielibyśmy Ciebie zatrudnić?

Podsumowanie

Ważne jest, aby wiedzieć – jak odpowiadać na kluczowe i powtarzające się pytania. W przypadku, każdej rekrutacji warto zabrać ze sobą treść ogłoszenia o pracę? Po co? W pewnym sensie, może to być świetna ściąga i gdy tylko usłyszymy w/w pytanie, możemy bezpośrednio odnieść się do wymagań, czy też obowiązków związanych z danym stanowiskiem, na które aplikujemy. Pamiętaj, że prowadzący rekrutację – słysząc Twoją odpowiedź na tytułowe pytanie, chcą się upewnić, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.


 

Zachęcam do lektury innych artykułów z zakresu: #pytaniarekrutacyjne

Szukasz pomocy? Wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy? Skontaktuj się ze mną, a chętnie pomogę.

 

Awatar WOJCIECH DEMBIŃSKI

Wojciech Dembiński

Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem otwarty na współpracę, a przy tym bardzo relacyjny. Będziesz mieć okazje przekonać się o tym, gdy skorzystasz z mojego wsparcia, do czego Ciebie zachęcam ;).

Mój profil biznesowy jest dostępny w serwisie Linkedin.

Zapisz się do newslettera, praktyczne wskazówki i nie tylko!