Jak napisać CV – Jednym z ważniejszych elementów każdego CV jest przedstawienie swoich doświadczeń zawodowych. Z tym raczej nikt nie ma problemu, bo wie kiedy i na jakich stanowiskach pracował. Każdy potrafi przedstawić też kluczowe obowiązki na danym stanowisku. Nie każdy jednak wie, że ten blok w CV jest też miejscem, w którym można zaprezentować swoje osiągnięcia na danym stanowisku. Poniżej prezentuję, jak zrobić to dobrze, zwięźle i nie naruszając zasad poufności wynikających z Umowy o pracę.
Opis sytuacji
Kto nie lubi się chwalić? Część z nas naturalnie ogranicza wrodzona skromność ;), w przypadku poszukiwania nowej pracy powinniśmy jednak pamiętać, że to trochę taki “konkurs piękności”. Wygra ta osoba, której aplikacja będzie najlepiej dopasowana do oczekiwań pracodawcy. Oczywiście nie wygrywa się tylko samą aplikacją. CV jest tylko preludium do kolejnych etapów w procesie rekrutacji. Jakkolwiek jeśli zostanie ono odrzucone, to o pozostałych etapach możemy tylko pomarzyć. Zatem jak napisać CV i jak opisać w nim nasze osiągnięcia?
Rozwiązanie
Zdecydowanie rekomenduję posługiwanie się w CV uniwersalnym w biznesie językiem liczb. Ubranie swoich sukcesów przy pomocy liczb daje klarowny przekaz. Z liczbami się nie polemizuje. To co ważne starajmy się pokazywać wszystkie wartości w ujęciu procentowym. Na pewno każdy rekruter czy pracodawca chciałby znać podstawę do wyliczeń, jakkolwiek w swojej głowie będzie odnosił wartości do benchmarków w swojej firmie i na tej podstawie oceni CV lub dalej kandydata. Uwaga – nie wolno nigdy kłamać, bo liczby, które przyciągną uwagę i mogą zadecydować, o tym, że przejdziemy do kolejnego etapu rekrutacji – mogą zostać poddane weryfikacji w trakcie rozmowy bezpośredniej. Jeśli nie będziemy potrafili ich uzasadnić – przegraliśmy i odpadamy z rywalizacji o nową pracę.
Przykład 1.
Jeżeli pracowałem w dziale handlowym i osiągałem regularnie cele sprzedażowe to na pewno z perspektywy potencjalnego pracodawcy jest to ciekawa informacja, którą warto się pochwalić w CV. Jak to najlepiej zapisać? Na pewno nie powinniśmy podawać kwot, czy też wolumenów tego co sprzedawaliśmy. Zatem nie piszmy w CV – “Regularnie przekraczałem cele (w wysokości 6.000 złotych) sprzedażowe o 2.000 złotych miesięcznie”. Zapiszmy to tak “Regularnie przekraczałem miesięczne cele sprzedażowe, średnio o ok. 30%”.
Przykład 2.
Jeżeli w wyniku Twojej działalności pojawiały się oszczędności dla firmy, unikaj podawania kwoty, nawet jeśli była ona imponująca: “Przeprowadziłem optymalizację, która wygenerowała 100.000 PLN oszczędności”. Spróbuj przedstawić to osiągnięcie w ten sposób “W wyniku przeprowadzonej przeze mnie optymalizacji kosztów, firma uzyskała oszczędność w wysokości XX%”.
Podsumowanie – jak opisać osiągnięcia w CV?
Jestem przekonany, że wiesz już teraz jak ważne jest pokazanie swoich sukcesów przy pomocy procentów. Jeżeli nadal się wahasz lub zastanawiasz, jak możesz u siebie się tym posłużyć – zawsze możesz mnie zapytać 😉 – w tym celu sugeruję kontakt bezpośredni. Jestem świadom, tego, że nie każde osiągnięcie da się opisać w ten sposób. Sugeruję zapoznania się z kolejnymi Tipami, które publikuję na blogu.