Networking – co to jest? To sformułowanie pochodzi z języka angielskiego, gdzie net oznacza sieć, a work to działanie. W dużym uproszczeniu networking można przetłumaczyć jako działającą sieć. Networking w poszukiwaniu pracy to inaczej działająca sieć powiązań pomiędzy posiadanymi kontaktami. W dalszej części poznasz praktyczne aspekty networkingu w poszukiwaniu pracy.
Dobra wiadomość jest taka, że nie zaczynasz od zera
Jestem więcej niż przekonany, że jako dorosła i dojrzała osoba posiadasz:
- znajomych: koleżanki, kolegów, rodzinę, sąsiadów, itd. w ilości, jaką tylko Ty znasz,
- profil społecznościowy w co najmniej jednym medium społecznościowym w internecie (Facebook, Linkedin, inne), a tam kolejne ilości “wirtualnych” znajomych,
- telefon komórkowy, a w nim jak podają statystyki średnio około 250 kontaktów.
Po tym krótkim wstępie sam / sama widzisz, że nie musisz zaczynać od zera jeśli chodzi o networking w poszukiwaniu pracy. Masz blisko siebie wiele osób, które potencjalnie możesz włączyć w proces poszukiwania nowej pracy dla Ciebie. Wiem, wiem, co myślisz, że przecież to wstyd poprosić znajomych o pomooc, albo inaczej co sobie sąsiadka / sąsiad pomyśli, gdy dowie się, że straciłem / straciłam pracę. No cóż, nikt nie mówi, że musisz ich wszystkich informować, czy włączać w ten proces. Wystarczy do tego podejść racjonalnie i z pewnymi założeniami.
Od czego zacząć działania networkingowe?
Podstawę już masz tj. bazę kontaktów, spróbuj spojrzeć na nie pod kątem odpowiedzi na następujące pytania:
- W jakiej firmie pracuje dany kontakt? Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie, ma pomóc Tobie w oszacowaniu czy jest to duża firma, czy mała? Czy ma ona potencjał do zwiększenia zatrudnienia, czy raczej nie? Czy może już teraz na swoich stronach internetowych w dziale praca/kariera nie publikują ogłoszeń o pracę, które mogłyby mnie zainteresować?
- Na jakim stanowisku pracuje dany kontakt? W tym przypadku może okazać się, że dana osoba pracuje w dziale kadr jakiejś firmy, albo w innym dziale, który być może szuka pracowników? Być może ta osoba zna dobrze lub bardzo dobrze kogoś w swojej firmie, kto może wiedzieć, czy obecnie lub w krótce nie pojawią się jakieś / nowe rekrutacje? Być może będzie powstawać nowy dział w firmie i naturalnie pojawi się potrzeba, aby zatrudnić nowe osoby?
- Czy ona/on może znać kogoś, kto może mieć wiedzę lub znajomości w firmach, które potencjalnie widzę, jako mojego przyszłego pracodawcę? To podobna sytuacja jak wyżej z tą różnicą, że ktoś z Twoich znajomych może np. pracować jako podwykonawca dla innej dużej firmy, która być może szuka kogoś do pracy? A może wśród członków swojej rodziny ma kogoś wysoko postawionego w innej firmie i w trakcie kolacji u cioci wygadał się, że się rozwijają, budują nowy zakład i będą szukać pracowników?
Chyba już wystarczy tych pytań? Wierzę, że złapałaś / złapałeś o co chodzi. Tak naprawdę moglibyśmy tę liste jeszcze bardziej rozszerzyć i jeśli jesteś zdeterminowana / zdeterminowany to możesz. Chciałbym jednak zachęcić Ciebie do działań Networking w poszukiwaniu pracy, na wyższym poziomie.
Co to jest wyższy poziom jeśli chodzi o networking w poszukiwaniu pracy?
Poniżej przedstawię kilka praktycznych sposobów na skuteczniejsze działania. Zakładam, że znasz swoje umiejętności i kompetencje, zatem w poniższym zestawieniu znajdziesz coś dla siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować je wszystkie ;):
- Znajdź firmę / firmy w których chciałabyś / chciałbyś pracować. Wejdź na ich strony www. Zajrzyj do działu z ogłoszeniami o pracę. Zazwyczaj to działy o nazwie Praca, Kariera, Pracuj z nami, Zatrudniamy itp. Przejrzyj ogłoszenia o pracę. Znajdź takie, które odpowiada Tobie i Twoim kwalifikacjom. Koniecznie zapisz sobie numer ogłoszenia lub nazwę stanowiska – gdy jest ich dużo. Spojrzyj też na to, czy w treści ogłoszenia lub pod nim, a może nad nim nie ma wyświetlonej informacji kto opublikował dane ogłoszenie, czasem nazywane jest to też “rekrutację prowadzi”, itp. Uwaga – nie zawsze to można znaleźć. Jak znajdziesz to łatwiej, jak nie znajdziesz to też żaden kłopot, po prostu jedna czynność więcej do wykonania. Gdy już masz w/w informacje – przechodzimy do “ataku”. Mając imię i nazwisko osoby publikującej ogłoszenie / prowadzącej rekrutację poszukaj jej w Social Mediach i zaproś do grona znajomych. Jak to się uda, zainicjuj kontakt, nawiąż relację i pokaż tej osobie, jak bardzo zależy Tobie na pracy na danym stanowisku. Co w sytuacji, gdy brak danych personalnych publikujących ogłoszenie? Chwytasz za telefon dzwonisz do firmy, prosisz o połączenie z działem kadr i osobami odpowiedzialnymi za publikację / rekrutację danego ogłoszenia. A jak już połączą Ciebie z konkretną osobą, to już wiesz co robić ;).
- Wejdź na Linkedin i… ten wyjątkowy serwis społecznościowy daje możliwość filtrowania bazy jego użytkowników według wielu rozmaitych kryteriów. Jednym z nich jest np. stanowisko na, którym pracuje dana osoba. Jaki to ma związek z networking w poszukiwaniu pracy? No cóź, wyobraź sobie, że mieszkając np. w Płocku chcesz dowiedzieć się, kto pracuje na stanowiskach odpowiedzialnych za rekrutacje do firm w tym mieście. Wystarczy wpisać “specjalista ds. rekrutacji” lub “kierownik kadr” lub “dyrektor hr”, jako wynik powinny się wyświetlić te osoby, które na swoich obecnych stanowiskach pełnią jedną z tych ról, albo historycznie na nich były (to też nie przeszkadza, ale o tym za chwilę). Jak już wyświetli się Tobie ich lista, to nawiązanie kontaktu i relacji powinno być prostsze. Co więcej – może się okazać, że macie wspólnych znajomych i być może te osoby, będą w stanie zarekomendować Ciebie do pracy? A co z osobami, które już nie zajmują tych stanowisk, a też się wyświetliły? No cóż tę wiedzę, można wykorzystać na kilka sposobów:
- być może nadal są w tej firmie, ale awansowały? Być może tym bardziej wiedzą więcej na temat potrzeb, czy też planów firmy? Być może i tych związanych ze wzrostem zatrudnienia?
- jeśli już nie pracują w danej firmie, to można je też zapytać o poprzedniego pracodawcę i ustalić kwestie istotne dla nas, np. kto obecnie pełni daną rolę w firmie, czy może nazwa stanowiska uległa zmianie osób odpowiedzialnych za rekrutację, można tez podpytać o sam klimat organizacyjny i czy faktycznie, warto tam się “wbijać”?
Podsumowanie – networking w poszukiwaniu pracy
Jeśli już doszłaś / doszedłeś do tego miejsca to znaczy, że niniejszy tekst był ciekawy dla Ciebie :). Bardzo w to wierzę, czasem jest tak, że jak piszę to posługuję się skrótami myślowymi i za to Ciebie przepraszam. Jeśli natrafiłaś / natrafiłeś na wątki wymagające doprecyzowania lub chcesz poznać więcej możliwości networkingowych zachęcam do kontaktu ze mną.