W internecie można znaleźć wiele informacji i historii osób, reprezentujących pokolenie “praca 50+”. Mam wrażenie, że wiele z nich generalizuje wyzwania związane z poszukiwaniem nowej pracy po 50 roku życia. Proszę tylko nie myśl, że nie zdaję sobie sprawy, że to nie jest łatwe. Doskonale wiem, jak to jest. Jestem bardzo pragmatyczny, dlatego w tym tekście zamiast biadolić, jak trudno znaleźć pracę, skupię się na zainspirowaniu Ciebie, jak do tego się zabrać.
“Praca 50+”, na co zwrócić uwagę
Zacznijmy od listy kwestii, do których odniosę się szczegółowo w dalszej części:
- Zmiana podejścia do poszukiwania nowej pracy
- Przebranżowienie się i/lub przekwalifikowanie
- Własna działalność gospodarcza
Zmiana podejścia do poszukiwania nowej pracy
Nie wiem, kiedy ostatnio szukałaś / szukałeś nowej pracy? Ile czasu konkretnie minęło od tamtej chwili jeśli twoja odpowiedź zawiera się w przedziale od kilka – kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat temu, to na pewno od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zmiany dotyczą każdego aspektu naszego życia, procesów które wokół nas się toczą, w tym zmiany pracy. Dlatego jeśli uważasz, że metody, które świetnie się sprawdzały kiedyś (te kilka, kilkanaście lat temu) dziś, nie mają w większości racji bytu.
Co trzeba zrobić?
Zaadaptować się do nowych realiów, a konkretnie:
- przygotować CV, którego treść jest dopasowana do ogłoszenia o pracę,
- zidentyfikować słowa kluczowe z ogłoszenia o pracę i nasycić nim nasze CV,
- nie działać w modelu wyślę CV i czekam na ich reakcję, trzeba wysyłać kolejne CV na kolejne ogłoszenia,
- zidentyfikować firmy, w których chcielibyśmy pracować i śledzić ich ogłoszenia o pracę i jak się coś pojawi co nas interesuje – aplikować,
- można też sprytnie nie czekając na ogłoszenia, podejmować kontakt z działami HR w firmach, które nas interesują,
- na koniec w CV – nie podawać daty urodzenia 😉
Przebranżowienie się i/lub przekwalifikowanie
Przebranżowienie należy rozumieć, jako otwartość, gotowość i chęć do zmiany branży, w której chciałoby się pracować. Ten mechanizm może wydawać się trudny, gdy przez całe życie zawodowe pracowało się w jednym zawodzie. Z drugiej strony to bardzo wartościowe doświadczenie, gdy zmieniając branże, gdzie pozornie zaczynamy “od początku”, możemy zidentyfikować wiele inspirujących podobieństw do poprzedniej pracy.
Przekwalifikowanie wymaga silnej woli i determinacji do nauki zupełnie nowych kwalifikacji. Niestety im jest się starszym tym ta nauka przychodzi trudniej. Dlatego decydując się na taki ruch warto spojrzeć perspektywicznie tj. tak, aby szukać takich kwalifikacji, w których możliwe będzie dalsze rozwijanie się i dana branża ma przed sobą perspektywy rozwojowe.
Co trzeba zrobić?
- Po pierwsze dokonać wyboru i podjąć decyzję o przebranżowieniu i/lub przekwalifikowaniu się.
- Po drugie być konsekwentnym w w/w działaniach.
Własna działalność gospodarcza
Obecnie założenie firmy to szybki i prosty proces. W praktyce w kilkanaście minut można założyć własną firmę, czy to za pośrednictwem internetu, czy bezpośrednio w urzędzie gminy. Uwaga, niech nikogo to nie zmyli, bo o ile łatwo jest założyć firmę to z jej prowadzeniem wiąże się wiele wyzwań.
Prowadzenie własnej działalności jest często jednym z warunków nawiązania współpracy w ramach relacji B2B (z ang. Business to Business). Może być tak, że większa firma będzie chciała z nami współpracować, ale nie w oparciu o tradycyjną Umowę o Pracę, a o relację (odrębną umowę) pomiędzy 2 firmami, nami a nimi. Nie będę się tutaj rozpisywał na temat wad i zalet tego rozwiązania, bo poświęcone temu są inne artykuły.
Co trzeba zrobić?
- Zapoznać się z za i przeciw prowadzeniu własnej dzielności gospodarczej.
- Rozważyć tę formułę współpracy, zwłaszcza gdy może to być jedyna z dostępnych opcji.
Podsumowanie: praca 50+
Z pewnością ten artykuł, nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z poszukiwaniem nowej pracy po pięćdziesiątce. Moją główną intencją było zainspirować Ciebie do zastanowienia się nad 3 w/w kierunkami. Zdecydowanie zachęcam – jeśli chcesz porozmawiać – skontaktuj się ze mną.
Na koniec, szczególnie w zakresie opcji – własnej działalności gospodarczej – myślę, że jednym z ciekawszych wątków przemawiających za jej uruchomieniem po 50 jest to, że wiele światowych biznesów było zakładanych przez ich właścicieli właśnie po 50 roku życia. Wiele z nich odniosło spektakularne sukcesy, bo były zakładane przez dojrzałe życiowo osoby, które po 50 już wiedzą, czego chcą w życiu ;).