Profil zawodowy w CV

Profil zawodowy w CV

Wiele CV zaczyna się od podstawowych informacji na temat kandydata. Mamy imię i nazwisko, dane do kontaktu, zdjęcie. Dalej mamy pozostałe bloki informujące o doświadczeniu zawodowym, kwalifikacjach, hobby itp. Obecnie rekruter z uwagi na bardzo duże ilości aplikacji spływających na poszczególne ogłoszenia o pracę, bardzo często przegląda CV na ekranie komputera i uwaga, może być tak, że analizuje tylko 1/4 lub 1/3 CV. Może być tak, że nie zajrzy dalej, jeśli “góra” CV go nie przekona, że warto zajrzeć dalej. Co warto zatem zrobić, aby zwiększyć swoje szanse, o tym przeczytasz dalej.

Czym jest profil zawodowy w CV?

Dobrą praktyką jest w górnej części swojego CV dodawanie sekcji o nazwie profil zawodowy. Powinien on zawierać streszczenie, które przybiera postać 2 – 3 zdań. Należy w nich zawrzeć odpowiedź na pytanie dlaczego jestem najlepszym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegam.

Tylko 2-3 zdania to wyzwanie

Z biegiem lat nasze doświadczenia zawodowe systematycznie rosną. Nabywamy nowe umiejętności i kompetencje. Tymczasem to wszystko musimy streścić do 2 lub 3 zdań. Jak to zrobić? Co podać, czego nie? Zdecydowanie rekomenduje podać tylko te elementy, które dotyczą danego stanowiska. Jeżeli mamy trudność ze sformułowanie tego, wsparciem może okazać się Chat GPT, gdzie można wrzucić treść ogłoszenia o pracę, następnie nasze CV i na podstawie obu “poprosić” bota o sformułowanie profilu zawodowego. Warto to poćwiczyć, efekty moga być zaskakujące, bo akurat z takim zadaniem bot świetnie sobie radzi.

Koniecznie dodaj nazwę stanowiska

W profilu zawodowym, powinna pojawić się nazwa stanowiska na które aplikujemy. Przykład jeśli aplikujemy na stanowisko kierownika ds. operacyjnych, profil powinien zawierać sformułowanie w stylu “…skuteczny kierownik ds. operacyjnych.”. Dlaczego tak? Są dwa powody:

  1. Dzięki ulokowaniu nazwy stanowiska w części – profil zawodowy – mamy szansę, że system ATS weryfikujący nasze CV zidentyfikuje poziom zgodności frazy kluczowej z ogłoszenia o pracę z naszą odpowiedzią w postaci aplikacji.
  2. Rekruter, który poszukuje pracownika na konkretne stanowisko widząc w nagłówku spójność nazw, będzie chciał dalej analizować CV. Jeśli tego nie zrobimy tj. nie zachowamy tej spójności ryzykujemy odrzuceniem naszej aplikacji.

Podsumowanie – profil zawodowy

Wierzę, że po lekturze niniejszego tekstu wiesz – dlaczego warto, a nawet trzeba swoje Curriculum vitae rozwinąć o dodanie sekcji profil zawodowy.

Awatar WOJCIECH DEMBIŃSKI

Wojciech Dembiński

Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem otwarty na współpracę, a przy tym bardzo relacyjny. Będziesz mieć okazje przekonać się o tym, gdy skorzystasz z mojego wsparcia, do czego Ciebie zachęcam ;).

Mój profil biznesowy jest dostępny w serwisie Linkedin.

Zapisz się do newslettera, praktyczne wskazówki i nie tylko!