Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument, który z formalno-prawnego punktu widzenia kończy pracę. Może zostać złożony przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Sam fakt złożenia wypowiedzenia umowy o pracę, nie jest tożsamy z jej natychmiastowym zakończeniem. Można powiedzieć, że złożenie tego dokumentu inicjuje proces zakończenia pracy. Zgodnie z przepisami musimy jeszcze ją świadczyć w tzw. okresie wypowiedzenia.  W tym artkule – wyjaśniam proces składania wypowiedzenia z perspektywy pracownika. 

 Zawartość wypowiedzenia umowy o pracę 

Aby wypowiedzenie było ważne i skuteczne musi zostać napisane z zachowaniem pewnych elementów. Są to: 

  1. Oznaczenie osoby, która je składa – Imię nazwisko, adres 
  2. Oznaczenie pracodawcy tj. Miejsca pracy – w tym przypadku musimy podac pełną nazwę zakładu pracy wraz z podaniem adresu siedziby (zgodnej z oficjalnymi rejestrami) 
  3. Data – musimy wskazać konkretną datę, kiedy pismo składamy – od tej daty będzie liczony okres trwania wypowiedzenia. 
  4. Treść wypowiedzenia Umowy o pracę, zaczynające się od sformułowania “Wypowiedzenie umowy o pracę”, następnie treść wypowiedzenia. Przykład: “Wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu DD-MM-RRRR w NAZWA MIEJSCOWOSCI, pomiędzy NAZWA FIRMY, z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego X miesięcy”. Wartość X jest uzależniona od okresu stażu pracy, o czym piszę poniżej. 
  5. Podpis osoby składającej wypowiedzenie 
  6. Dobrą praktyką jest też dodanie – miejsca służącego Potwierdzeniu otrzymania wypowiedzenia wraz z datą. 

Gotowy szablon wypowiedzenia umowy o pracę możesz pobrać – TUTAJ. 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia zależy od formy zawartej umowy o pracę, a także stażu.

  1. Umowa o pracę na czas określony –  w tym przypadku, okres wypowiedzenia kończy się wraz z końcem okresu na jaki umowa została zawarta.
  2. Umowa o pracę na czas nieokreślony – w tym przypadku, okres wypowiedzenia, zależy od przepracowanego okresu u danego pracodawcy i wynosi:
    • 2 tygodnie – jeśli przepracowałaś / przepracowałeś krócej niż 6 miesięcy,
    • 1 miesiąc – jeśli przepracowałaś / przepracowałeś co najmniej 6 miesięcy,
    • 3 miesiące – jeśli przepracowałaś / przepracowałeś więcej niż 3 lata.

Podsumowanie – wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie zazwyczaj źle się kojarzy. Zwłaszcza gdy dotyczy sytuacji, gdy pracodawca, u którego przepracowaliśmy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wybiera taką formę zakończenia z nami współpracy. Nieco innym wymiarem wypowiedzenia jest sytuacja, gdy po zmianie pracy lub zmianie okoliczności w jakich przychodzi nam realizować swoje zadania i obowiązki nie akceptujemy tego stanu rzeczy. Wtedy jeśli to my jesteśmy inicjatorem procesu wypowiedzenia jest nico lżej. Choć biorąc pod uwagę okoliczności, każdy przypadek jest inny, tj. każdy  może to przeżywać inaczej.

W sytuacji, gdy zmiana miejsca pracy jest wymuszona i pojawia się potrzeba znalezienia zupełnie nowej pracy – wtedy warto skorzystać z wsparcia odpowiednio wykwalifikowanych konsultantów Outplacement. Masz szczęście jeśli trafiłaś / trafiłeś do naszego serwisu – bo nam zależy, aby Ciebie skutecznie wesprzeć w tym procesie.

 

 

 

Awatar WOJCIECH DEMBIŃSKI

Wojciech Dembiński

Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem otwarty na współpracę, a przy tym bardzo relacyjny. Będziesz mieć okazje przekonać się o tym, gdy skorzystasz z mojego wsparcia, do czego Ciebie zachęcam ;).

Mój profil biznesowy jest dostępny w serwisie Linkedin.

Zapisz się do newslettera, praktyczne wskazówki i nie tylko!