Z jakiego powodu szukasz pracy?

Z jakiego powodu szukasz pracy?

Jednym z popularniejszych pytań “na rozgrzewkę”, które często pojawiają w w trakcie rekrutacji jest: “Z jakiego powodu szukasz pracy?”. To pytanie wydaje się banalne z perspektywy kandydata, bo przecież każdy wie, jakie ma powody.  Osoby prowadzące rekrutację, które je zadają chcą usłyszeć kilka ważnych informacji. Jakich, o tym pisze w dalszej części artykułu.

Jakiej odpowiedzi oczekuje rekruter?

Rekruter chciałby usłyszeć – prawdę – poznać faktyczne powody, dla których szukasz nowej pracy. Chodzi m.in. o ustalenie, czy zmiana wynika z pozytywnej motywacji, czy też może byłaś / byłeś pracownikiem, który stwarzał problemy w poprzedniej firmie i z którym rozstano się w drodze zwolnienia dyscyplinarnego.

Czego rekruter nie chce usłyszeć na pytanie “z jakiego powodu szukasz pracy?”

Na pewno nie zależy mu na poznaniu całej historii i powodów, dla których rozstałeś się z poprzednim pracodawcom. Część z kandydatów niestety popełnia tu błąd i płynie w opowiadanie o swoich krzywdach, często zaznaczając jaki to poprzedni pracodawca był dla niego niedobry. Odpowiadanie w ten sposób ma dwie wady:

  • po pierwsze – odpowiedź w takiej formule pochłania dużo cennego czasu, który jest potrzebny na pytania i odpowiedzi, które lepiej pokażą Twoje mocne strony i powody, dla których chcesz podjąć tę pracę.
  • po drugie – nieświadomie budujesz wrażenie osoby, która nie radzi sobie w trudnych sytuacjach. W każdej pracy są dni dobre i złe i wiele wyzwań jeśli pokazujesz, że historycznie nie radziłaś / radziłeś sobie z nimi może to działać na Twoją niekorzyść. Nie mówiąc już źle o poprzednim pracodawcy.

Podsumowanie

Pamiętaj, ze głównym celem rozmowy rekrutacyjnej jest poznanie Ciebie, a nie poprzedniej firmy. Dlatego “nie przepalaj cennego czasu” na długie wywody, jak to było. Skup się na tym, aby pokazać swój potencjał szczególnie w kontekście stanowiska, na które zaaplikowałaś / zaaplikowałeś.

Odpowiadając na pytanie – “Z jakiego powodu szukasz pracy?”, możesz też posłużyć się takimi elementami, jak:

  • “Myślałem o zmianie już od pewnego czasu…”
  • “Zależy mi na pracy na stanowisku, na którym w większym stopniu mogę wykorzystać swoje kwalifikacje…”. (Koniecznie zaznacz o które chodzi i wymień te, które są dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz.).

Zachęcam do lektury innych artykułów z zakresu: #pytaniarekrutacyjne

 

Chcesz o coś zapytać? Kontakt

 

Awatar WOJCIECH DEMBIŃSKI

Wojciech Dembiński

Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem otwarty na współpracę, a przy tym bardzo relacyjny. Będziesz mieć okazje przekonać się o tym, gdy skorzystasz z mojego wsparcia, do czego Ciebie zachęcam ;).

Mój profil biznesowy jest dostępny w serwisie Linkedin.

Zapisz się do newslettera, praktyczne wskazówki i nie tylko!