Załóżmy, że masz około czterdziestu lat. Prawdopodobnie posiadasz ponad dwudziestokilkuletnie doświadczenie w pracy. Przez te lata systematycznie rozwijałeś swoją wiedzę, umiejętności, awansowałeś w strukturze i pod względem wynagrodzenia. Nie było łatwo dotrzeć do tego miejsca. Nagle stajesz w obliczu czegoś zupełnie nowego. Decyzją kogoś innego, a być może i własną musisz znaleźć nową pracę.
Za wysokie kompetencje “overqualified” – 3 krotny szok:
1 szok – nasze ambicje, mają się nijak do rzeczywistości
Każdy kto zaczyna poszukiwania nowej pracy, ma ambicję aby przy okazji zmiany coś na tym zyskać, a w najgorszym przypadku utrzymać bieżący status stanowiskowy i wysokość wynagrodzenia. Założenie jest słuszne. Rzeczywistość jednak w wielu przypadkach brutalnie sprowadza ludzi “na ziemię”. W większości przypadków – nie udaje się zaspokoić w/w ambicji w pierwszych miesiącach poszukiwania nowej pracy. W kolejnych niepokój rośnie, kończą się oszczędności, zaczyna się “obniżanie” swoich kryteriów. Wiele osób rozpoczyna poszukiwanie “niższych” stanowisk, akceptują niższe propozycje wynagrodzenia (w swoich głowach) byleby tylko, ktoś w końcu ich zatrudnił.
2 szok – gdy spuszczamy z tonu jest jeszcze gorzej
Zakładając, że aplikujemy na niższe poziomy stanowisk – wysyłając nasze CV opisujące nasze bogate doświadczenia, przeżywamy kolejny szok, bo ilość zaproszeń do procesów rekrutacyjnych wcale nie rośnie w stosunku do wcześniejszych ambicji. Dlaczego tak się dzieje? No właśnie dlatego, że po drugiej stronie są bardzo racjonalni ludzie, którzy analizując CV mogą sformułować tezę, “za wysokie kompetencje” – ktoś o dużo wyższych kwalifikacjach aplikuje na niższe stanowisko. To nie jest normalne, może wyglądać to podejrzanie. Doświadczony rekruter na tym etapie nabiera wątpliwości. Może nie chcieć brać na siebie ryzyka prowadzenia procesu z taką osobą. Najzwyczajniej w świecie oczekiwania versus możliwości mogą się “rozjechać”. Dlatego nie decyduje się na zaproszenie takiej osoby do procesu.
3 szok – nawet gdy trafimy na rozmowę, możemy zostać “negatywnie” zaskoczeni
Możesz dostać zaproszenie na rekrutację, gdy aplikujesz na niższe stanowisko. Musisz jednak liczyć się z tym, że wśród puli pytań, które usłyszysz będzie na 99% i to dotyczące tego: “Dlaczego osoba, posiadająca tak wysokie kompetencje, aplikuje na niższe stanowisko?”. Przed spotkaniem trzeba koniecznie przygotować sobie odpowiedź na to pytanie. Ona musi być autentyczna i przekonująca, bo jeśli będzie miała innych charakter to “przegrałeś”. Wiele razy spotykałem na rekrutacji osoby, których zachowania w obliczu takiego pytania były nieszczere, było czuć, że kandydat “chce nas ograć”. Chce wejść do fajnej firmy i bardzo szybko awansować lub “wygrać trochę czasu”, by “na spokojnie szukać nowego miejsca pracy”. Niech nas zatem nie dziwi, że w większości przypadków – informacja zwrotna po rozmowie kwalifikacyjnej nie będzie taka, jakiej byśmy oczekiwali.
Podsumowanie – za wysokie kompetencje “overqualified”
Słowo overqualified pochodzi z języka angielskiego i oznacza, przekwalifikowanie. Lepiej brzmiącym jest stwierdzeniem jest “za wysokie kompetencje” na danym stanowisku. Znam mnóstwo historii osób, które zaliczyły “solidnego doła” aplikując w akcie desperacji, na jakiekolwiek stanowisko byleby tylko mieć pracę. To bardzo przykre – czytając ten artykuł, mam wrażenie, że ma on bardzo smutny wydźwięk. Czas zatem dać nadzieję – sam jestem przykładem tego, że pomimo tego, co wyżej napisałem są możliwości i sposoby, aby odnaleźć się w w/w sytuacjach i skutecznie sobie z nimi poradzić. O tym, na czym one polegają i w jaki sposób – wygrać, a nie przegrać – bardzo chętnie z Tobą porozmawiam. Jeśli tylko znajdziesz na to czas i ochotę – zapraszam do kontaktu.
Jeśli chcesz otrzymywać więcej informacji na temat tego, jak skutecznie szukać nowej pracy, zachęcam do rejestracji w naszym Newsletter’ze.
Dodaj komentarz